Ryczałt nie rekompensuje zajęć w wolną sobotę
Za stawienie się w firmie na polecenie przełożonych w szósty dzień oznaczony w grafiku jako niepracujący pracownikowi należy się cała wolna dniówka. Nawet wtedy, gdy otrzymuje z góry ustaloną kwotę za nadgodziny
Niekiedy podwładny po godzinach realizuje wyznaczone mu zadania służbowe. Taka ponadplanowa praca to dodatkowe obciążenie i dlatego przepisy kodeksowe przewidują w zamian za nią odpowiednie zadośćuczynienie dla zatrudnionego.
Wykonywanie pracy ponad ustalone normy zasadniczo można mu zrekompensować w dwojaki sposób:
• albo przez udzielenie mu czasu wolnego (na jego wniosek lub z inicjatywy pracodawcy),
• albo przez wypłacenie mu wynagrodzenia ze stosownym dodatkiem.
Zadania bez nadzoru
W pewnych okolicznościach wynagrodzenie za pracę nadliczbową wolno zastąpić odpowiednim ryczałtem za nadgodziny.
W myśl art. 1511 § 4 k.p. występuje to wtedy, gdy podwładni stale pracują poza zakładem, co poważnie ogranicza kontrolowanie rzeczywistej liczby świadczonych przez nich roboczogodzin. W piśmiennictwie dominuje pogląd, że aby stosować ten ryczałt, nie jest wymagane realizowanie wszystkich obowiązków pracowniczych poza firmą, a jedynie zasadniczej ich części.
Przy stałej kwocie za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta