Wakacje przepadną dopiero po latach
Urlop wypoczynkowy to jedno z podstawowych uprawnień pracownika, które jednak może się przedawnić. Są proste sposoby, aby tego uniknąć. Wystarczy przerwać bieg upływu czasu
Co do zasady szef musi udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo.
Zgodnie z art. 168 k.p. urlop niewykorzystany w terminie ustalonym w planie urlopów należy dać podwładnemu najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego, czyli do 31 marca. W praktyce często zdarza się, że w czasie tych 15 miesięcy zatrudniony nie zdoła wybrać ustawowego okresu na wypoczynek.
Za późno na odbiór
Choć zaległy urlop nie jest umieszczany w planie na kolejny rok, pracownik w dalszym ciągu ma prawo go odebrać. W wielu wypadkach do tego nie dochodzi, a upływ czasu działa na niekorzyść zatrudnionego. Roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 § 1 k.p.).
Przykład
Pan Stanisław, który rozwiązał umowę o pracę 15 maja 2011, nie wykorzystał 20 dni urlopu wypoczynkowego w 2009 r., 10 dni w 2010 r. oraz 5 dni w 2011 r. Jego roszczenia w zakresie wypoczynku przedawnią się: za 2009 r. 1 kwietnia 2013, za 2010 r. 1 kwietnia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta