Uproszczenia przyczyną błędów w sprawozdaniach
Zdarza się, że konsolidacją obejmowane są spółki o różnych okresach sprawozdawczych lub część z nich stosuje ustawę o rachunkowości, a część międzynarodowe standardy rachunkowości
Częściej jednak nieprawidłowości wynikają z nadmiernych uproszczeń.
Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest procesem trudniejszym i o wiele bardziej pracochłonnym niż przygotowanie sprawozdania jednostkowego. Procedury i przepisy dotyczące konsolidacji w Polsce w porównywaniu do Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemiec funkcjonują stosunkowo krótko.
Nadal sprawozdanie skonsolidowane jest jedynie dodatkowym sprawozdaniem a ocena rezultatów finansowych jest analizowana na podstawie danych jednostkowych. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych grup kapitałowych nienotowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, które zostały zobligowane przez przepisy do przygotowania sprawozdania skonsolidowanego.
Wszystko to sprawia, że podczas sporządzania sprawozdania skonsolidowanego popełniane są błędy. Te, z którymi się spotykamy, najczęściej dotyczą trzech zagadnień:
- określenia zakresu spółek z grupy kapitałowej, które powinny podlegać konsolidacji,
- procedur konsolidacyjnych,
- prezentacji oraz ujawnień.
Które spółki uwzględnić
Do najistotniejszych i mających największe konsekwencje należą błędy dotyczące określenia zakresu spółek z grupy kapitałowej, które powinny być objęte procedurami konsolidacyjnymi dla celów sporządzenia sprawozdania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta