Jak rozliczać opłaty krajowych firm za licencje na zagraniczne oprogramowanie
Należności za prawa do korzystania z programu komputerowego przekazywane z Polski do Wielkiej Brytanii nie są u nas obciążone zryczałtowanym podatkiem
To samo dotyczy ich wypłaty przez polską firmę odbiorcom z wielu innych krajów, np. Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Rosji, Niemiec, Słowacji, Izraela, Włoch, Łotwy, USA. Potwierdza to orzecznictwo.
Niektóre organy podatkowe stoją jednak na stanowisku, że należności dotyczące programu komputerowego nie są opodatkowane w Polsce tylko wtedy, gdy program jest wykorzystywany wyłącznie na własne potrzeby.
- Czy polska spółka z o.o. powinna pobierać podatek od należności dotyczących programu komputerowego przekazywanych do spółki kapitałowej w Wielkiej Brytanii? – pyta czytelnik.
Art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) mówi, że stawka zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów z praw autorskich lub praw pokrewnych uzyskanych na terytorium Polski przez zagranicznych podatników wynosi 20 proc. Podatek obliczany jest od przychodów.
Decyduje prawo międzynarodowe
Regulację tę stosuje się jednak z uwzględnieniem umów o zapobieganiu podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska (art. 21 ust. 2 ustawy o CIT).
Zasady opodatkowania należności licencyjnych przekazywanych przez polską firmę do Wielkiej Brytanii należy więc rozpatrywać na podstawie postanowień konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta