Czas opieki nad zdrowym dzieckiem nie zawsze jest płatny
Nawet przez 60 dni można zajmować się dzieckiem i otrzymywać za to pieniądze. O wypłatę zasiłku opiekuńczego mogą starać się podlegający ubezpieczeniu chorobowemu
Praca na zlecenie daje uprawnienia do zasiłków, w tym opiekuńczego, pod warunkiem opłacania składki chorobowej. Świadczenie można otrzymać nie tylko za czas sprawowania opieki nad chorymi członkami rodziny. Czasem otrzyma się je również z tytułu zajęcia się zdrowym dzieckiem, które nie ukończyło ośmiu lat, gdyby z przyczyn losowych miało pozostać bez opieki.
- Pan Maciej od czterech lat wykonuje dla naszego zakładu zlecenia. Od 1 października br. zdecydował się przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. 27 października br. nie podjął pracy. Poinformował, że od 26 października zamknięto szkołę, do której uczęszcza jego sześcioletni syn, bo w wyniku prowadzonych prac remontowych zawaliła się ściana w budynku szkolnym.
Nie wie jeszcze, jak długo będzie musiał opiekować się dzieckiem. Jego żona najprawdopodobniej od niedawna jest zatrudniona na umowę o pracę. Czy zleceniobiorca ma prawo do zasiłku opiekuńczego, mimo że jego syn jest zdrowy? Czy przysługuje mu to świadczenie też za dni wolne, czy tylko za te, w które dziecko nie chodzi do szkoły? – pyta czytelnik.
O wypłatę zasiłku opiekuńczego mogą starać się nie tylko pracownicy, którzy podlegają ubezpieczeniu chorobowemu obowiązkowo, ale również inne osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie: zleceniobiorcy, osoby prowadzące pozarolniczą działalność czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta