Pozbawienie wolności za szkody środowiskowe
Przedsiębiorca, jeśli nie chce narażać się na pobyt za kratkami, powinien szczególnie dbać o środowisko – zarówno o ogólny jego stan, jak i poszczególne elementy
Ustawa o ochronie przyrody stanowi, że kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat grozi tym, którzy niszczą lub handlują albo posiadają bez odpowiedniego zezwolenia chronione rośliny, zwierzęta czy grzyby.
Na najwyższą sankcję naraża się ten, kto handluje okazami gatunków podlegających ochronie na podstawie rozporządzenia 338/97/WE z 9 grudnia 1996 w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory w drodze regulacji handlu nimi.
Rozporządzenie dotyczy nie tylko okazów przyrody występujących dziko w Polsce, ale także chronionych gatunków sprowadzonych z antypodów.
Uważaj na instalację
Jeszcze surowiej mogą być karani przedsiębiorcy, którzy swoją działalnością niekorzystnie wpływają na środowisko naturalne. Zgodnie ze znowelizowanym w tym roku kodeksem karnym spowodowanie szkody przez instalację może doprowadzić do skazania na karę pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat. Nawet gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta