Okres wypoczynku należy traktować na równi z pracą
W mieszanym systemie wynagradzania – gdy są składniki stałe i zmienne – uzupełniając pensję trzeba odstąpić od sztywnych zasad. Czasem płacę stałą
Nie ma żadnego problemu, gdy licząc zasiłek musimy uwzględnić pensję za miesiąc, w którym jedyną nieobecnością była ta przypadająca na czas urlopu wypoczynkowego. Wystarczy zsumować płacę za czas przepracowany i za wypoczynek.
Trudniej jest, gdy wynagrodzenie za taki miesiąc trzeba uzupełnić z uwagi na to, że poza urlopem pracownik był nieobecny również z innego usprawiedliwionego powodu, np. pobierał świadczenie chorobowe. Sposób, w jaki należy to zrobić, zależy wówczas od tego, czy płaca za urlop została naliczona od stałej pensji, czy też z uwzględnieniem składników zmiennych, np. premii miesięcznej wypłacanej w różnej wysokości.
Istotna jest stawka
Gdy pracownik otrzymuje wyłącznie wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, to jako uzupełnioną pensję musimy przyjąć kwotę z umowy o pracę bądź innego dokumentu, na podstawie którego powstał stosunek pracy.
Jest to w tej sytuacji pełny miesięczny przychód z angażu, pomniejszony o składki w części, którą ustawowo ma obowiązek finansować pracownik. Na ogół...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta