Niektóre uprawnienia przyprawiają pracodawców o ból głowy
Tylko zmniejszenie wymiaru etatu, a nie ustalenie rozkładu czasu pracy może obejmować wniosek pracownika, który obniża liczbę godzin zadań, aby pogodzić obowiązki służbowe z opieką rodzicielską.
Od czasu, gdy obniżenie wymiaru czasu pracy podwładnego uprawnionego do urlopu wychowawczego powiązano ze szczególną ochroną trwałości stosunku pracy, z mało znanej i praktycznie niestosowanej stało się bardzo popularną instytucją prawa pracy. Wprawdzie nie chroni przed definitywnym wypowiedzeniem z przyczyn niedotyczących pracownika, ale w znaczącym stopniu wzmacnia pewność zatrudnienia.
Zakłócenie w pracy
Zgodnie z art. 1868 § 1 k.p. pracodawca nie może wymówić ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez zatrudnionego wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru, nie dłużej jednak niż przez łączny okres 12 miesięcy.
W związku z dużym i stale rosnącym zainteresowaniem tą instytucją pracodawcy coraz częściej zadają pytanie, co w istocie może być przedmiotem wiążącego wniosku – wymiar czasu pracy ustalony w umowie o pracę i wyliczany na okres rozliczeniowy stosownie do art. 130 k.p., czy oprócz tak rozumianego wymiaru – także rozkład...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta