Europa dwu prędkości: szansa czy zagrożenie
W najbliższych latach w Unii nastąpią działania, w wyniku których mechanizm integracji będzie się zmieniał
Premier Donald Tusk 2 lutego przedstawił w Sejmie informację rządu o polityce europejskiej. Dyskusja, jaka się potem wywiązała, dotyczyła kilku ważnych, zarówno dla Polski, jak i Unii Europejskiej kwestii.
Naszym zdaniem najważniejszym problemem, który wtedy wystąpił, był proces określany mianem Europy dwu prędkości. Stanowisko Polski odnośnie do zróżnicowania tempa i stopnia integracji w ramach UE będzie wpływać na przebieg integracji naszej gospodarki z gospodarkami krajów Unii i determinować naszą przyszłą sytuację w UE.
Dwa stanowiska
W dyskusji zarysowały się dwa stanowiska. Pierwsze, którego wyrazicielem jest część opozycji, jest zdecydowanie przeciwne uczestniczeniu Polski w inicjatywach, których celem jest uzdrowienie sytuacji w strefie euro, a które prowadzą do zacieśniania współpracy w ramach tej strefy. Co więcej, z wystąpień wielu mówców można było odnieść wrażenie, że obciążają oni winą rząd za to, że w ogóle dopuścił do pojawienia się problemu Europy dwu prędkości, jego zaś gotowość do uczestniczenia w porozumieniach zawieranych w strefie euro, mimo że nie jesteśmy do tego zobowiązani (pakt fiskalny, unia bankowa), uznają za działanie wbrew polskiemu interesowi....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta