Coraz bardziej atrakcyjne
Tegoroczni zwycięzcy w bibliotecznej rywalizacji to Kałuszyn, Bestwina i Borów.
Już drugi raz Instytut Książki razem z „Rzeczpospolitą" zorganizował ranking bibliotek. To inicjatywa, w której chcemy pokazać przykłady najlepszych praktyk i miejsca, w których dzięki współpracy lokalnych władz i zapaleńców udaje się przekształcać biblioteki w miejsce spotkań nie tylko z ludźmi, ale także z wiedzą i kulturą.
W tym roku w rankingu wzięło udział jeszcze więcej bibliotek z całej Polski, bo prawie 700. Może to świadczyć o tym, że coraz więcej placówek chce się zmierzyć z innymi w naszym rankingu – spojrzeć, gdzie są niedociągnięcia, co warto poprawić. Zresztą część bibliotek być może wyciągnęła wnioski z ubiegłorocznych dalekich pozycji, by w tym roku wskoczyć na lepsze miejsce. Przykładowo biblioteka z gminy Kijewo Królewskie (woj. kujawsko-pomorskie) przesunęła się w zestawieniu aż o 404 miejsca – z 498. pozycji na 94., a z gminy Susz (warmińsko-mazurskie) dokonała skoku o 350 miejsc (z 566. na 216.).
Większość z Internetem
Co wynika z naszego zestawienia? Wśród bibliotek, które nadesłały ankiety, aż 80 posiada filie. Niestety, tylko około 30–40 proc. placówek bibliotecznych jest przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, przeważnie są to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta