Jak zalegalizować sklep postawiony niezgodnie z prawem
Magazyn lub budynek usługowy zrealizowany bez pozwolenia na budowę jest samowolą budowlaną. Przepisy pozwalają jednak zmienić sytuację prawną takiego budynku na korzystniejszą dla inwestora
Przedsiębiorca, który złamał prawo i postawił budynek bez posiadania pozwolenia musi spełnić łącznie kilka warunków, by jego obiekt został uznany za legalnie postawiony.
Mówi o tym art. 48 ust. 2 prawa budowlanego z 1994 r. Po pierwsze musi dostarczyć komplet niezbędnych dokumentów, po drugie – samowola nie może naruszać przepisów, a po trzecie – trzeba wnieść opłatę.
Dokumenty i przepisy
Postępowanie legalizacyjne obiektów prowadzi powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Najpierw bada, czy dany obiekt można zalegalizować. Jeżeli tak, to wszczyna postępowanie z urzędu. Sam też przedsiębiorca może złożyć wniosek razem z niezbędnymi dokumentami.
Ważne dokumenty
Do zalegalizowania obiektu niezbędne jet dostarczenie następujących dokumentów:
- inwestor, który chce zalegalizować niezakończoną budowę, musi sporządzić projekt budowlany zawierający wszystkie niezbędne uzgodnienia. Projekt budowlany musi być sprawdzony przez inną osobę niż projektant. Musi ona jednak posiadać uprawnienia budowlane bez ograniczeń. Nie stosuje się w tym przypadku zwolnienia z obowiązku sprawdzenia określonego w art. 20 ust. 3 pkt 2 prawa budowlanego. Wniesienie projektu do nadzoru jest traktowane jak wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego i pozwolenia na wznowienie robót (chodzi
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta