Fairness Opinion przyda się nie tylko w procesie wezwania na sprzedaż akcji
Zarząd spółki powinien zamawiać niezależną opinię szczególnie wtedy, gdy występuje podwyższone ryzyko odbiegania warunków oferty od stawek rynkowych.
Wydarzenia, które miały miejsce na rynku kapitałowym w ciągu ostatnich lat, w tym kryzys finansowy oraz nadużycia i przestępstwa gospodarcze, w które zaangażowane były globalne korporacje, przyczyniły się do wzrostu świadomości akcjonariuszy. W większym stopniu zaczęli oni wymagać od zarządów spółek transparentności podejmowanych decyzji oraz rzetelnej prezentacji bieżącej sytuacji finansowej spółek i czynników mających na nią wpływ.
Generalnie jest tak, że niespełnianie oczekiwań akcjonariuszy powoduje powstawanie konfliktów pomiędzy nimi a zarządem, co wpływa na efektywność kierowania przedsiębiorstwem. Rozwiązaniem, które może zagwarantować, że decyzje zarządu podejmowane bedą z uwzględnieniem interesu akcjonariuszy, jest zlecanie wydania przez niezależny podmiot opinii dotyczących kwestii istotnych dla sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, czyli Fairness Opinion.
Co to jest
Fairness Opinion stanowi ocenę warunków finansowych określonej transakcji sporządzoną przez wyspecjalizowaną, zewnętrzną firmę doradczą. Celem badania jest stwierdzenie, czy warunki planowanej transakcji nie odbiegają od standardów rynkowych.
Na rozwiniętych rynkach kapitałowych Fairness Opinion jest powszechnie stosowana przy ocenie parametrów finansowych procesów fuzji i przejęć, wezwań na sprzedaż akcji, przymusowych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta