Niesolidność też może wywrzeć skutki podatkowe
Zarówno kara umowna, jak i gwarancja ubezpieczeniowa, nawet będąca kaucją gwarancyjną o charakterze nieostatecznym, stanowią przychód.
Tak orzekł WSA w Gliwicach 30 października 2012 r. (I SA/Gl 409/12).
Spółka uzyskała zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zleciła tam budowę fabryki innej firmie. Kontrahent ten nie wykonał jednak należycie umowy i zapłacił karę umowną. Spółka wystąpiła również do ubezpieczyciela o wypłatę gwarancji ubezpieczeniowej. W związku z tym wniosła o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym, ponieważ jej zdaniem kara umowna oraz gwarancja nie stanowią przychodu.
W wyniku postępowania kontrolnego organ podatkowy stwierdził, że otrzymane przez spółkę kwoty kary umownej i gwarancji ubezpieczeniowej są przychodem podlegającym opodatkowaniu.
Spółka odwołała się od decyzji. Podniosła, że kara umowna stanowi zwrot części poniesionych przez spółkę wydatków inwestycyjnych, które na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT nie są przychodem. W odniesieniu do kwoty otrzymanej z tytułu gwarancji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta