Co metoda, to inny harmonogram
Zarówno w systemie równoważnym, jak i skróconego tygodnia pracy można rozpisać obowiązki na cztery dni w tygodniu. Ale ten pierwszy ma przewagę, bo nie ogranicza liczby dniówek i możliwości zlecania nadgodzin.
Skrócony tydzień to praca zaw- sze przez cztery dni, podczas gdy w równoważnym czasie pracy możliwa jest nawet przez sześć dni w tygodniu. Bardziej elastyczny dla firm jest system równoważny. Jednak pracownicy z powodu własnego bezpieczeństwa wolą skrócony tydzień. Czym różnią się obydwa rozwiązania?
Podobieństwa i różnice
Systemy równoważny oraz skróconego tygodnia pracy są w pewnym zakresie podobne. Pozwalają pracodawcy na ustalenie przedłużonego dobowego wymiaru czasu pracy oraz umożliwiają zrealizowanie nominału przy zaplanowaniu mniejszej liczby dni pracy.
Więcej jest jednak różnic. System równoważny można bowiem wprowadzić w układzie zbiorowym pracy, regulaminie pracy lub obwieszczeniu (art. 1041 § 1 pkt 2 kodeksu pracy). Natomiast skrócony tydzień pracy wprowadza się na pisemny wniosek pracownika, więc powinien on wynikać z treści wiążącej strony umowy.
Kolejną różnicą jest okres rozliczeniowy, który szef może zastosować wobec osób zatrudnionych w tych systemach. Artykuł 143 k.p. ogranicza jego długość przy stosowaniu systemu skróconego tygodnia pracy do miesiąca. Z kolei w ramach systemu równoważnego okres rozliczeniowy może być 3- lub nawet 4-miesięczny, jeśli zakład wykonuje prace uzależnione od pory roku czy warunków atmosferycznych.
Jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta