Obiekt bez dachu nie jest budynkiem
Organ podatkowy obowiązany jest ustalić, czy dany obiekt budowlany ma dach na całej powierzchni. W części, w której nie jest on pokryty, nie spełnia przesłanek do uznania go za budynek w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, a więc nie podlega podatkowi od nieruchomości.
Tak orzekł WSA w Bydgoszczy 23 października 2012 r. (I SA/Bd 763/12).
Spółka ma nieruchomość stanowiącą zespół dworsko-parkowy. Jest ona zwolniona od podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: uopol). Na gruncie tego przepisu zwolnieniu podlegają grunty i budynki wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, pod warunkiem ich utrzymania i konserwacji, zgodnie z przepisami o ochronie zabytków, z wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.
W kwietniu 2012 r. wójt gminy określił spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2011 r. w kwocie ok. 13 tys. zł. W toku postępowania podatkowego ustalono bowiem, że budynki wchodzące w skład zespołu dworsko-parkowego nie są utrzymywane zgodnie z przepisami ustawy o ochronie zabytków. Nie można zatem tej nieruchomości zwolnić z podatku od nieruchomości.
Biegły powołany na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta