Jak rozliczać współfinansowanie produkcji filmowej
Kinematografia wymaga na ogół znaczących nakładów finansowych. Aby zatem wyprodukować film, producenci poszukują partnerów gotowych zainwestować posiadane przez siebie środki w realizację tego kosztownego przedsięwzięcia.
Podmiot przystępujący do produkcji filmu na zasadzie jej współfinansowania określany jest jako koproducent. Zgodnie z art. 5 pkt 5 ustawy z 30 czerwca 2005 r. o kinematografii (DzU nr 132, poz. 111t1 ze zm.) koproducent filmu to podmiot, który wspólnie z producentem organizuje, prowadzi i ponosi odpowiedzialność za produkcję filmu lub który współfinansuje produkcję filmu oraz nabywa współudział w autorskich prawach majątkowych.
Przystępując do produkcji filmowej koproducent wnosi swój wkład finansowy (np. 90 proc. planowanych kosztów produkcji filmu). Po wyprodukowaniu filmu jego przychodem są zyski czerpane z korzystania z praw autorskich do utworu filmowego przekazywane mu przez producenta (np. z praw do dystrybucji filmu).
Choć rola koproducenta nie jest bynajmniej pasywna (ma on nierzadko istotny wpływ zarówno na organizację produkcji, jak i sam kształt utworu), podmiotem wiodącym w tym procesie jest producent filmowy.
Tym zaś jest zgodnie z art. 5 pkt 6 ustawy o kinematografii osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 331 § 1 kodeksu cywilnego, która podejmuje inicjatywę, faktycznie organizuje, prowadzi i ponosi odpowiedzialność za kreatywny, organizacyjny i finansowy proces produkcji filmu.
Kwestie do rozstrzygnięcia
Rozliczenia finansowe pomiędzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta