Usługi kupione od zagranicznego podmiotu należy opodatkować
W praktyce wiele firm korzysta z doradztwa świadczonego przez firmy z innych krajów. Ich nabycie podlega w Polsce podatkowi dochodowemu. Przy jego ustalaniu trzeba jednak uwzględnić umowy międzynarodowe.
Nierezydenci podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Polski (art. 3 ust. 2 ustawy o CIT).
Generalna zasada wynikająca z art. 21 ust. 1 pkt 2a ustawy o CIT mówi, że podatek z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podmiot zagraniczny przychodów z tytułu świadczeń doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze ustala się w wysokości 20 proc. przychodów.
Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Polska (art. 21 ust. 2).
Tylko wymienione przychody
Należy wskazać, że opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym dotyczy tylko przychodów z tytułu świadczeń wymienionych ściśle w tym przepisie. Jeśli zagranicznemu podmiotowi zostaną wypłacone należności za usługi,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta