Podatkiem w młodych naukowców
Dla bezpieczeństwa prowadzenia badań naukowych konieczne wydaje się wydanie przez resort finansów interpretacji ogólnej – wskazują prawnicy.
Stypendium dla wybitnych młodych naukowców to corocznie przyznawane przez ministra nauki i szkolnictwa wyższego wsparcie dla osób wyróżniających się osiągnięciami naukowymi, które nie ukończyły 35. roku życia i są zatrudnione w polskich jednostkach naukowych. Jego celem jest wsparcie prowadzonych badań. Stypendium to jest przyznawane w drodze konkursu na podstawie oceny dotychczasowego dorobku naukowego kandydata, w tym nagród i wyróżnień oraz stopnia, w jakim prowadzone badania stanowią wkład w rozwój danej dyscypliny naukowej. Do 2012 r. przyznano w sumie 568 stypendiów.
Do 2010 r. stypendia te były przyznawane na podstawie ustawy z 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki oraz rozporządzania wykonawczego z 21 września 2007 r.
Ostatnie dwie edycje zostały przeprowadzone w oparciu o zmienione reguły określone nową ustawą z 20 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki. Zgodnie z nowymi przepisami stypendium jest przyznawane przez ministra w drodze decyzji administracyjnej.
Fiskus wyciąga ręce
Przez długi czas kwestia opodatkowania stypendium...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta