Medialny biznes – właściciele i kapitał
Większość koncernów i grup medialnych działających w naszym kraju kontroluje kapitał prywatny
Skarb Państwa jest z kolei właścicielem Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz Przedsiębiorstwa Wydawniczego Rzeczpospolita, wydawcy czasopism specjalistycznych, takich jak „Farmer", „Przegląd Pszczelarski" czy „Detektyw". Wśród prywatnych właścicieli mediów w Polsce coraz większe udziały mają koncerny zagraniczne.
Kapitał krajowy
Zacznijmy nasz przegląd od prywatnego kapitału polskiego. Do firm, w których dominuje, należą: Cyfrowy Polsat z Telewizją Polsat, TVN (stacja telewizyjna z udziałami w platformie satelitarnej „n"), Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe (Wydawnictwo Murator z „Super Expressem", Time z Radio Eska i Radio Wawa), Agora („Gazeta Wyborcza"), Presspublica („Rzeczpospolita", „Parkiet"), Polskie Media (TV 4, TV6), Westa-Druk („Angora"), Platforma Mediowa Point Group („Wprost"), Spółdzielnia Wydawnicza Polityka („Polityka") czy Telewizja Puls.
Największa w 2011 r. pod względem przychodów grupa medialna w kraju, grupa TVN, należy do polskich przedsiębiorców, ale jest w trakcie zmian własnościowych. Dziś jej głównym właścicielem jest ITI Holding poprzez wehikuł Polish Television Holding. ITI Holding ma 100 proc. udziałów w PTH, będącym właścicielem 52,45 proc. akcji TVN SA. Wraz z finalizacją transakcji połączenia platform Cyfra+ i „n", w akcjonariacie TVN...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta