Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Budowa przyłącza – kto za co płaci

17 listopada 2012 | Prawo | Michał Cyrankiewicz
Aby obniżyć koszty budowy przyłącza warto sprawdzić, czy gmina nie przewiduje dotacji  dla podłączających się do kanalizacji
autor zdjęcia: Seweryn Sołtys
źródło: Fotorzepa
Aby obniżyć koszty budowy przyłącza warto sprawdzić, czy gmina nie przewiduje dotacji dla podłączających się do kanalizacji

Koszty podłączenia do sieci kanalizacyjnej ponosi właściciel domu. Gmina może mu pomóc.

Pan Zenon zamierza podłączyć swoją nieruchomość do sieci kanalizacyjnej. Zastanawia się, czy będzie musiał ponieść jakieś koszty. Czy wszystkie prace sfinansuje przedsiębiorstwo kanalizacyjne?

Nie. Przedsiębiorstwo kanalizacyjne jest zobowiązane zagwarantować budowę urzą- dzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych, ale budowę przyłącza do sieci zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci.

Sprawy te reguluje ustawa z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn. DzU z 2006 r. nr 123, poz. 858 ze zm.).

O tym, czym jest przyłącze, możemy się dowiedzieć z definicji zawartej w art. 2 ust. 5 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z tym przepisem przyłączem kanalizacyjnym jest odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w razie jej braku – do granicy nieruchomości gruntowej.

Co pokrywa zainteresowany

Sprawa jest jasna i prosta w sytuacji, gdy na podłączanej nieruchomości nie ma studzienki. Wówczas właściciel nieruchomości ma obowiązek wybudować na swój koszt odcinek przewodu biegnący od budynku do jej granicy. Odcinek ten należy traktować jako przyłącze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9389

Wydanie: 9389

Spis treści
Zamów abonament