Co może wydawca, co może redakcja prawne aspekty
Polskie prawo prasowe nie zakazuje łączenia funkcji wydawcy i redaktora, w tym redaktora naczelnego. Wydawca może być zatem jednocześnie redaktorem naczelnym i autorem tekstów. W przypadku połączenia tych ról i funkcji siłą rzeczy dochodzi do rzeczywistego wpływu wydawcy na działalność redakcyjną.
Oddziaływanie wydawcy na redakcję i działalność dziennikarską wynika też ze względów ekonomicznych i stosunków pracy.
Jak powinny wyglądać relacje między spółką, jej radą nadzorczą i zarządem – z jednej strony, a redaktorem naczelnym i dziennikarzem – z drugiej? Ostatnie znane wydarzenia w „Rzeczpospolitej" sprawiają, że pytanie to jest tym bardziej aktualne.
Co mogą władze spółki
Rada Nadzorcza co do zasady sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności, a do podstawowych jej obowiązków należy weryfikacja polityki finansowej spółki prowadzonej przez zarząd, w szczególności przez ocenę sprawozdań finansowych z działalności spółki. Uprawnień Rady nie można ograniczyć, ale można je rozszerzyć. Stały nadzór to obowiązek nadzorowania nie tylko pracy zarządu, ale też wszystkich pracowników. Przy jego wykonywaniu może wydawać opinie, oceniać działalność Zarządu, postulować dokonanie określonych zmian czy podjęcie różnych działań, nie może jednak nakazać Zarządowi podjęcia określonych czynności (chyba że ustawa albo umowa spółki przyznaje jej kompetencje do podejmowania decyzji wiążących Zarząd).
Czy zatem Rada Nadzorcza ewentualnie Zarząd, ma prawo dopytywać (ingerować) w linię redakcyjną gazety i ją ewentualnie kontrolować?...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta