Czy wirtualna Anna zastąpi kiedyś prawdziwą
Roboty i systemy IT przejmują kolejne pola zarezerwowane dotąd dla ludzi.
Gdyby Anna była realną kobietą, mogłaby oskarżyć swego szefa o seksizm, a swych rozmówców o molestowanie. Ale Anna, choć ma postać atrakcyjnej blondynki, jest jednym z chatbotów, czyli wirtualnych doradców, którzy coraz częściej pojawiają się na stronach internetowych firm.
Niekiedy nie potrzebują nawet ekranu komputera tak jak hologramy o ludzkiej sylwetce, które pokazują pasażerom drogę na paryskim lotnisku Orly albo pomagają w odprawie na lotniskach w Luton i Manchesterze. Są bardziej wydajni od ludzi, bo nie mają przerw w pracy i są zawsze w dobrym humorze podkreśla w wywiadach Glyn Jones szefowa portu w Luton.
Striptiz za odpowiedź
Anna bez mrugnięcia okiem odpowiada na najdziwniejsze pytania internautów, podobnie jak Adam, jej męski odpowiednik na stronie paczkomaty. pl, która od dwóch lat popularyzuje nową usługę operatora pocztowego InPost.
Przez pewien czas hitem wśród internautów była nawet kampania marketingowa z udziałem Anny. Po wpisaniu „tajnego" kodu, łatwo dostępnego w sieci, dostawali zaproszenie na quizstriptiz; za trafne odpowiedzi na pytania o paczkomaty wirtualna doradczyni zrzucała kolejne części garderoby. Rafał Brzoska, prezes grupy Integer,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta