Warto umocnić kontrakt najmu
Zapobiegliwy najemca powinien zabezpieczyć umowę, zaopatrując ją w notarialne poświadczenie daty. Jej postanowienia zyskują wówczas skuteczność wobec nabywcy przedmiotu najmu, w przypadku jego sprzedaży.
Zabezpieczenie umowy najmu okazuje się korzystne przede wszystkim w przypadku umów o wynegocjowanych atrakcyjnych warunkach finansowych lub umów o znacznej wartości.
Przykład
Spółka X zawarła w 2009 r. umowę najmu budynku na okres 10 lat, należącego do spółki Y. Spółce X udało się wynegocjować atrakcyjne warunki najmu, m.in. większość należnego czynszu była rozliczana barterem w postaci świadczeń promocyjnych na rzecz spółki Y.
Ponadto spółka X poczyniła znaczne nakłady finansowe na nieruchomość, dostosowując budynek do własnych potrzeb. Nieoczekiwanie nieruchomość wraz z budynkiem została zbyta przez spółkę Y na rzecz spółki Z, która w trybie art. 678 § 1 kodeksu cywilnego wypowiedziała umowę najmu z zachowaniem 1-miesięcznego ustawowego okresu wypowiedzenia. Umowa najmu z 2009 r. nie zawierała notarialnego poświadczenia daty.
W kontekście powyższego przykładu powstaje pytanie: jakie środki prawne może przedsięwziąć spółka X celem zakwestionowania skuteczności złożonego wypowiedzenia? Czy spółka X ma w ogóle szansę obrony, zachowując atrakcyjne warunki umowy najmu z roku 2009?
W przypadku zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca na podstawie art. 678 § 1 kodeksu cywilnego wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy. Może jednak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta