W 2013 r. wyższe składki za oddelegowanych za granicę
Od 1 stycznia wzrosła najniższa podstawa wymiaru opłat na ubezpieczenia społeczne za pracowników i zleceniobiorców wysłanych z Polski do pracy za granicę. Trzeba je opłacać od kwoty nie niższej niż 3713 zł
Dla wszystkich pracowników, którzy objęci są ubezpieczeniami w Polsce, podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy w rozumieniu przepisów ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 361 ze zm.; dalej updof).
Chodzi tu o wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło ich finansowania. W szczególności są to: wynagrodzenia zasadnicze, płaca za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty. Nie ma przy tym znaczenia, czy ich wysokość ustalono z góry.
Przychodami ze stosunku pracy są też świadczenia pieniężne ponoszone za zatrudnionego, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych (art. 12 ust. 1 updof w zw. z art. 18 ust. 1 w zw. z art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta