Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ostatni z wielkich prymasów

25 stycznia 2013 | Kraj | Jarosław Stróżyk Ewa K. Czaczkowska
W okresie PRL część opozycji, a nawet księży, zarzucała Prymasowi Glempowi uległość wobec władzy. Władze, uważały go zaś za swego wroga. Na zdjęciu prymas z gen. Wojciechem Jaruzelskim podczas pielgrzymki  Jana Pawła II podczas pielgrzymki  w 1987 r.
autor zdjęcia: Daniel Janin
źródło: AFP
W okresie PRL część opozycji, a nawet księży, zarzucała Prymasowi Glempowi uległość wobec władzy. Władze, uważały go zaś za swego wroga. Na zdjęciu prymas z gen. Wojciechem Jaruzelskim podczas pielgrzymki Jana Pawła II podczas pielgrzymki w 1987 r.
Prezydent Lech Kaczyński odznaczył  kard. Glempa orderem  Orła Białego  w 2009 r.
autor zdjęcia: Radek Pasterski
źródło: Fotorzepa
Prezydent Lech Kaczyński odznaczył kard. Glempa orderem Orła Białego w 2009 r.

Kardynał Józef Glemp spocznie w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie

Był prymasem w przełomowym okresie historii Polski i Kościoła. Przeprowadził go przez stan wojenny i przełom 1989 roku. Ci, którzy go znali, podkreślają jego skromność i uczciwość. Kardynał Józef Glemp zmarł w środę w Warszawie. Miał 83 lata.

– Znałem Prymasa jeszcze jako kolegę Józia – wspomina ks. prof. Antoni Siemianowski, kolega z seminarium. – Kończyliśmy to samo liceum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Jego pasjonowała literatura, mnie historia, można więc powiedzieć, że mieliśmy podobne, humanistyczne zainteresowania. Wyróżniał się na lekcjach i na boisku. Był zapalonym sportowcem, uprawiał rzut kulą. Podziwiałem go za to, bo mnie do sportu w ogóle nie ciągnęło – dodaje.

Przyszły Prymas przyjął święcenia kapłańskie 25 maja 1956 roku, w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie. Później przez kilka lat przebywał na studiach w Rzymie. Po powrocie do Polski był m.in. sekretarzem i kapelanem prymasa Stefana Wyszyńskiego.  Panuje powszechne przekonanie, że został arcybiskupem warszawskim, gdyż został na ten urząd wskazany przez umierającego kard. Wyszyńskiego. Pod koniec życia Prymas – choć zobowiązany do zachowania tajemnicy – starła się prostować te informacje, mówiąc, że odbywał się normalny proces konsultacji kandydatów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że prymas Wyszyński wskazał trzech kandydatów, z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9445

Wydanie: 9445

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament