Prawo upadłościowe do reformy
Przygotowywane przepisy powinny realizować zasadę prymatu kontynuacji działalności gospodarczej nad jej likwidacją – piszą wiceministrowie.
Dziewięć lat funkcjonowania Prawa upadłościowego i naprawczego daje podstawę do refleksji nad tym, czy ustawa spełnia założone cele i sprzyja funkcjonowaniu przedsiębiorstw w kryzysie. Wyniki tej analizy skłoniły resorty sprawiedliwości i gospodarki do podjęcia wspólnej pracy nad modyfikacją przepisów. Okazało się, że o ile postępowania obejmujące likwidację przedsiębiorstw są stosunkowo liczne i w większości sprawnie prowadzone, o tyle postępowania restrukturyzacyjne wykorzystywane są niezwykle rzadko. Ustalenie przyczyny tej niekorzystnej dla gospodarki proporcji związane jest z odpowiedzią na pytanie, w jakim stopniu postępowanie upadłościowe jest procesem prawnym, a w jakim ekonomicznym.
Zmiana optyki, a w konsekwencji zmiana przepisów, są oczekiwane przez wszystkie zainteresowane środowiska: sędziów sądów gospodarczych, syndyków, pełnomocników procesowych, ekonomistów, ale przede wszystkim przez samych przedsiębiorców. Przedsiębiorstwo znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, często na skutek niezawinionych działań, powinno mieć szansę na skuteczną restrukturyzację. Jednocześnie w przypadku jej niepowodzenia musi być sprawna i efektywna procedura likwidacji firmy. Sędziowie upadłościowi, profesjonalnie przygotowani, biegli nie tylko w prawie, ale przede wszystkim w ekonomii, powinni mieć elastyczne instrumenty prawne do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta