Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Jak rozliczyć poniesione nakłady

25 stycznia 2013 | Poradnik dla podatników | Izabela Dittmajer-Sklepowicz

Konkubent, który wniósł do majątku swojego partnera pieniądze lub rzeczy, po rozstaniu może żądać ich zwrotu, powołując się na bezpodstawne wzbogacenie

W orzecznictwie Sądu Najwyższego niemal jednolicie przyjmuje się, że do rozliczenia konkubinatu w zakresie nakładów dokonanych przez konkubentów na majątek jednego z nich zastosowanie mają przepisy art. 405 i następne kodeksu cywilnego regulujące instytucję bezpodstawnego wzbogacenia.

Z przepisów tych wynika, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem innej osoby, obowiązany jest do wydania jej w naturze, a gdyby to nie było możliwe, do zwrotu jej wartości, chyba że szczególne okoliczności sprawy wskazują na istnienie innej podstawy prawnej tych rozliczeń.

Oczywiście, koncepcja ta może znaleźć zastosowanie jedynie wówczas, gdy konkubenci nie ustalili w inny sposób dokonania rozliczenia nakładów, np. w drodze zawartej umowy konkubenckiej.

Zniesienie współwłasności

Zgodnie z utrwalonym stanowiskiem nauki i orzecznictwa, przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu należy stosować wtedy, gdy brak jest innej podstawy prawnej oraz wtedy, gdy inne środki połączone są z większymi trudnościami.

Za odosobnione należy uznać stanowisko zajęte przez Sąd Najwyższy w uchwale z 30 stycznia 1986 r. III CZP 79/85 (OSNCP 1987/1 poz. 2), że nakłady jednego z konkubentów na majątek drugiego powinny być rozliczane według przepisów o zniesieniu współwłasności. Ten ostatni tryb...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 9445

Wydanie: 9445

Spis treści

Moje Podróże

Zamów abonament