W jaki sposób straty z likwidacji środków trwałych wpływają na wynik
Możliwość zaliczenia całej niezamortyzowanej części wartości początkowej do kosztów podatkowych istnieje nawet wtedy, gdy środki trwałe zostały wniesione do spółki kapitałowej w wyniku podziału i gdy część ich wartości nie powiększyła wartości kapitału zakładowego.
Stanowisko takie wyraziła Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 30 listopada 2011 r. (IPTPB3/423-284/12-5/IR).
Wniosek o udzielenie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego wniosła spółka z o.o., która powstała przez wydzielenie z innej spółki z o.o. w trybie art. 529 § 1 pkt 4 kodeksu spółek handlowych. Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą m.in. na zagospodarowaniu gruntów i budynków przemysłowych.
W wyniku podziału wnioskodawca otrzymał grunty zabudowane budynkami i budowlami. Ich wartość częściowo powiększyła kapitał zakładowy, a częściowo została przekazana na kapitał zapasowy. Działalność prowadzona przez wnioskodawcę została podzielona na kilka faz. W pierwszej z nich nieruchomości były wynajmowane innym podmiotom oraz podejmowane były prace związane z przyszłą budową oraz eksploatacją galerii handlowej. Następnie wyburzono budynki, które wnioskodawca traktował jako środki trwałe. W przyszłości na ich miejscu mają powstać nowe obiekty handlowe.
Wnioskodawca zwrócił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta