Jak rozliczyć wydatki na okulary
Jeśli przepisy BHP zobowiązują pracodawcę do zapewnienia pracownikowi okularów, to zatrudniony nie musi z tytułu ich otrzymania płacić podatku dochodowego. Dla firmy będzie to koszt uzyskania przychodów
Obowiązek zapewnienia pracownikom okularów wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (DzU nr 148, poz. 973 – dalej rozporządzenie MPiPS).
Zgodnie z § 8 ust. 2 tego rozporządzenia pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wyjaśniło, że zamiast okularów pracodawca może zapewnić pracownikowi soczewki kontaktowe (gdy takie jest zalecenie lekarza). Przepis ten ma także zastosowanie do osób pracujących na laptopach.
Skoro taki obowiązek został nałożony na pracodawców, to nie ma wątpliwości, że związane z nim wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wynika to z ich definicji zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.
Dwa sposoby realizacji
Pojawiają się jednak także inne pytania. Po pierwsze, jak powinno wyglądać udokumentowanie spełnienia obowiązku zapewnienia zatrudnionemu okularów? Po drugie, czy pracownik otrzymujący od firmy okulary lub środki na ich sfinansowanie uzyskuje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta