Wygaśnięcie umowy nie odbiera zasiłku
Wraz ze śmiercią pracodawcy pracę traci również kobieta w ciąży. Dostanie ona pieniądze z ZUS po urodzeniu dziecka. Nie jest natomiast oczywiste, że będzie je otrzymywać również przed porodem.
To, że pracownica jest w ciąży, nie uchroni jej przed utratą pracy na skutek wygaśnięcia umowy. W tym przypadku nie działają bowiem przepisy dotyczące ochrony zatrudnienia. Wątpliwości budzi jednak prawo takiej kobiety do zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Wygaśnięcie umowy o pracę to jeden ze sposobów zakończenia stosunku pracy. Dochodzi do niego w przypadkach określonych w przepisach prawa pracy. Są one zróżnicowane i wiążą się przede wszystkim z niemożliwością kontynuowania zatrudnienia z uwagi na śmierć jednej ze stron stosunku pracy lub na długotrwałą nieobecność zatrudnionego w pracy spowodowaną jego tymczasowym aresztowaniem.
Gdy umrze szef
Z dniem śmierci zatrudniającego, wygasają umowy o pracę z jego pracownikami (art. 632 § 1 kodeksu pracy). Oznacza to, że w razie śmierci np. osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, z dniem jej zgonu wygasają umowy o pracę zatrudnionych przez nią osób.
Wyjątkowo w razie przejęcia zakładu pracy na zasadach określonych w art. 231 k.p. przez nowego pracodawcę, nie dochodzi do wygaśnięcia dotychczasowych umów, a nowy zatrudniający wstępuje w istniejące stosunki pracy w miejsce zmarłego (art. 632 § 3 k.p.).
Jeżeli jednak nikt nie przejmie zakładu pracy zmarłego, to wraz z wygaśnięciem umów pracownicy nabywają prawo do odszkodowania w wysokości:
-...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta