Kursy prowadzone przez kolejnego podwykonawcę nie są zwolnione z VAT
Tylko szkolenia w zakresie kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego przeprowadzane przez podmiot będący podwykonawcą bezpośredniego beneficjenta środków można uznać za szkolenia finansowane ze środków publicznych. Szkolenia prowadzone przez kolejnego podwykonawcę nie będą szkoleniami finansowanymi ze środków publicznych, wiec nie podlegają zwolnieniu z VAT.
Tak uznała Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 3 grudnia 2012 r. (IPTPP1/443- -760/12-4/AK).
Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że przedmiotem jego działalności są m.in. usługi szkoleniowe. Usługi te zleca mu zainteresowany, który prowadzi szkolenia będące usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w całości ze środków publicznych. Zainteresowany jest jednym z podwykonawców, a nie bezpośrednim wykonawcą projektu finansowanego ze środków publicznych.
Świadczone przez niego usługi szkoleniowe są podstawowymi usługami w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. W związku z tym wnioskodawca skierował do organu podatkowego wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zapytał, czy we wskazanym przypadku przy wystawianiu faktury VAT może skorzystać ze zwolnienia z VAT.
Wnioskodawca przedstawił swoje stanowisko, zgodnie z którym zawarcie w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT warunku zwolnienia usług kształcenia zawodowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta