Wspólnicy odpowiadają solidarnie
Partnerzy pozostający w związku nieformalnym podobnie jak małżonkowie często podejmują wspólne przedsięwzięcia gospodarcze. Najprostszą formą ich prowadzenia jest spółka cywilna
Spółka cywilna powstaje na podstawie umowy, przez którą wspólnicy-konkubenci zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego poprzez m.in. wniesienie wkładów finansowych. Na tym etapie życie osobiste konkubentów łączy się z przyjętym przez nich wspólnie celem gospodarczym i działaniem podjętym dla osiągnięcia zysku.
Wkład rzeczowy
Spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej (tak jak np. spółka z o.o.). Nie może zatem samodzielnie nabywać praw i zaciągać zobowiązań, np. nabyć na własność nieruchomości i ruchomości. W praktyce spółka cywilna najczęściej korzysta na potrzeby swej działalności gospodarczej z nieruchomości stanowiącej własność jednego ze wspólników-konkubentów, którego aportem (czyli wkładem rzeczowym do spółki) jest wyłącznie prawo korzystania z nieruchomości.
Może jednak zaistnieć sytuacja, że aportem zostanie sama nieruchomość, a wówczas prawo jej własności staje się majątkiem spółki. Jest to majątek wspólników-konkubentów stanowiący ich współwłasność łączną. Podobnie będzie w przypadku nabycia przez spółkę cywilną nieruchomości, która staje się majątkiem spółki (powyższe rozważania dotyczą też nabycia własności ruchomości, np. samochodu).
Wspólność łączna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta