Przekształcenie stałego angażu nie nastąpi natychmiast
To najczęściej szef proponuje modyfikację łączącego strony stosunku pracy. W porozumieniu mogą na nie przystać nawet szczególnie chronieni podwładni
Zmiana umowy zawartej na czas nieokreślony na terminową to jeden ze sposobów, w jaki przedsiębiorcy usiłują dostosować się do zmieniającego się otoczenia gospodarczego. Takie kroki wymusza na nich konieczność redukcji kosztów działalności.
Jakie ograniczenia
Od wielu lat już elastyczne formy zatrudnienia, takie jak umowy cywilnoprawne i terminowe umowy o pracę, zastępują angaże bezterminowe. Ponieważ dla pracodawców przepisy regulujące stosunek pracy na umowie na czas nieokreślony są zbyt rygorystyczne, zwłaszcza przy redukcji zatrudnienia, decydują się na modyfikację tych relacji poprzez zastąpienie ich umowami o pracę na czas określony.
Wypowiedzenie zmieniające...
Najczęściej sięgają wtedy do art. 42 kodeksu pracy (wypowiedzenie zmieniające). Rozwiązanie to budzi jednak wiele wątpliwości prawnych. Kluczowe jest tu stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uchwale siedmiu sędziów z 26 kwietnia 1994 r. (I PZP 52/93).
Zgodnie z nim niedopuszczalna jest zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w tę na czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta