Jak korzystać z księgi wieczystej
Wpisy w działach prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Dlatego warto, aby przedsiębiorca, zanim zdecyduje się na zakup np. działki, zajrzał do nich
Księgi są prowadzone przez wydziały wieczystoksięgowe sądów rejonowych. Przy ich pomocy można ustalić, czy np. sprzedający rzeczywiście jest właścicielem nieruchomości albo czy nie jest ona przypadkiem obciążona wysoką hipoteką lub komornik nie prowadzi z niej egzekucji. Aby to sprawdzić, trzeba wystąpić o odpis.
Uwaga! Jeżeli zna się numer księgi wieczystej, to można ją obejrzeć za pomocą przeglądarki internetowej. Wystarczy wejść na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl) i znaleźć odpowiednią zakładkę (http:// ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html). Wydruk jednak na firmowej czy domowej drukarce nie ma mocy dokumentu urzędowego, tak jak to jest w przypadku odpisu uzyskanego w sądzie. Wkrótce może się to jednak zmienić >patrz ramka.
Z wokandy
- Jeżeli w toku postępowania upadłościowego nieruchomość upadłego nie zostanie sprzedana (art. 313 ustawy z 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe i naprawcze, tekst jedn. DzU z 2009 r. nr 175, poz. 1361 ze zm., to wpisanie do księgi wieczystej roszczenia o przeniesienie prawa własności nieruchomości wynikające z umowy przedwstępnej zawartej przed ogłoszeniem upadłości może być – po zakończeniu postępowania upadłościowego – realizowane przez uprawnionego w stosunku do byłego upadłego także w drodze procesu o nakazanie złożenia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta