Zmiana umowy małżonków może wpływać na interesy ich wierzycieli
Umieszczenie w Krajowym Rejestrze Sądowym informacji dotyczącej stosunków majątkowych małżeńskich może w określonych sytuacjach chronić wierzycieli spółki jawnej
Możliwość zamieszczenia w rejestrze przedsiębiorców wzmianki o umowie małżeńskiej majątkowej przewiduje art. 27 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem współmałżonek wspólnika może żądać wpisania do rejestru wzmianki o umowie, dotyczącej stosunków majątkowych między małżonkami.
Mając na uwadze to, że przepisy dotyczące spółki jawnej stosuje się odpowiednio do pozostałych spółek osobowych – tj. spółki partnerskiej, komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej – możliwość taka przysługuje również wspólnikom pozostałych spółek osobowych, wyłączając z tego grona jedynie akcjonariuszy w spółce komandytowo-akcyjnej.
Wniosek o wpis informacji o małżeńskich stosunkach majątkowych osób wpisanych do rejestru jako przedsiębiorcy lub wspólnicy osobowych spółek handlowych może złożyć również osoba wpisana w tym rejestrze, tj. sam wspólnik.
Należy zauważyć, że żądanie wpisania do rejestru wzmianki o małżeńskiej umowie majątkowej jest jedynie prawem, a nie obowiązkiem współmałżonka wspólnika. Z żądaniem wzmianki nie łączy się ponadto konieczność dołączenia do akt rejestrowych tekstu umowy zawartej pomiędzy małżonkami.
Ile wspólności
Umowy, o których wspomina art. 27 k.s.h., to umowy przewidziane w art. 47-515 kodeksu rodzinnego i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta