Keynes zwycięzca
Gdy nadchodzi kryzys, rządy sięgają po interwencjonizm. Zwiększają wydatki publiczne i pomagają podupadłym firmom – pisze publicysta „Rzeczpospolitej”.
Ekonomiści nie zgadzają się ze sobą nawet co do tego, czy się nie zgadzają – żartował publicysta „BusinessWeeka" po tegorocznym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Odniósł się do słów Paula Krugmana, który stwierdził, że wbrew temu, co sugerował niedawny sondaż wśród wybitnych ekonomistów, są oni głęboko podzieleni.
Genezę tego podziału porywająco kreśli w książce „Keynes kontra Ha- yek" Nicholas Wapshott, brytyjski dziennikarz i biograf m.in. Margaret Thatcher. Według niego toczący się w latach 30. i 40. spór tytułowych ekonomistów zdefiniował współczesną ekonomię. Rzeczywiście, John Maynard Keynes i Friedrich von Hayek uosabiają do dziś dwa przeciwstawne nurty ekonomii: interwencjonizm i leseferyzm. Z tezą Wapshotta, że te nazwiska są kluczem do zrozumienia dzisiejszych dysput...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta