Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Młodociany podwładny ma inne prawa niż dorosły

18 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Aneta Mościcka

Ukończenie gimnazjum nie jest konieczne, aby zaangażować na etat. Niezbędne są jednak badania lekarskie, zanim taka osoba przystąpi do wykonywania zadań

Młodociani to szczególna grupa pracowników, wobec których szef musi stosować odrębne niż dla dorosłych warunki pracy, zasady nabywania prawa do urlopu i czas pracy.

Kto młody

Młodocianym pracownikiem jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat (art. 190 k.p.). Co do zasady zawiera się nimi umowę w celu przygotowania zawodowego, choć nie zabrania się także angażowania ich w innym celu. Pracodawcy nie wolno jednak przyjąć tych, którzy nie ukończyli 16 lat.

Przykład

Firma zatrudniła 13-latkę do prac biurowych. Jakie ma to skutki? Pracodawca złamał przepis kodeksu pracy, który zabrania angażowania osób, które nie ukończyły 16. roku życia. Ten, kto narusza regulacje o zatrudnianiu młodocianych, popełnia wykroczenie i może być ukarany grzywną od 1 tys. zł do 30 tys. zł (art. 281 pkt 5 k.p.). Mimo to angaż z 13-latką jest ważny i za okres świadczenia pracy przysługuje jej wynagrodzenie.

W uchwale mającej moc zasady prawnej z 26 stycznia 1982 r. (V PZP 8/81) Sąd Najwyższy orzekł, że małoletni, który nie ukończywszy 14 lat, zawarł umowę o pracę i doznał w związku z zatrudnieniem wskutek wypadku uszczerbku na zdrowiu, ma prawo dochodzić – przed organami powołanymi do rozstrzygania sporów ze stosunków pracy – świadczeń na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9465

Wydanie: 9465

Spis treści
Zamów abonament