Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy podwyżka była wysoka, poproś o rozłożenie opłaty na raty

18 lutego 2013 | Nieruchomości | GB
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa

Opłaty z tytułu użytkowania wieczystego w ostatnich latach rosły lawinowo – nawet o kilkaset procent. Ciągle są aktualizowane. Jak można kwestionować podwyżki?

Czy kupno domu albo mieszkania znajdującego się na działce oddanej w użytkowanie wieczyste jest bezpieczne?

Katarzyna Barańska: Prawo użytkowania wieczystego jest to rodzaj prawa pośredniego pomiędzy prawem własności a ograniczonymi prawami rzeczowymi, czyli prawami, które mogą nam przysługiwać do rzeczy cudzych. Konstrukcja użytkowania wieczystego nie budzi w praktyce już większych wątpliwości, także pośród zagranicznych inwestorów, którzy uznają ją za stabilny i bezpieczny tytuł do gruntu, na którym np. planują wybudować osiedle mieszkaniowe.

Samo istnienie użytkowania wieczystego, jako formy władania gruntem, jest wynikiem pewnych historycznych zaszłości i obecnie coraz częściej padają propozycje dotyczące ostatecznego przekształcenia tego prawa we własność.

Użytkownik wieczysty ma podobne prawa jak właściciel nieruchomości.

W praktyce polskiego rynku nieruchomości taka forma władania gruntem niezbyt różni się od uprawnień związanych z prawem własności. Przykładowo: użytkownik wieczysty, tak jak właściciel, ma prawo nie tylko korzystać z działki oddanej mu w takie użytkowanie, ale może także swoje prawo dalej sprzedać albo w przypadku jego naruszania dochodzić ochrony jego posiadania przed sądem.

Podobnie jak prawo własności, prawo użytkowania wieczystego podlega także dziedziczeniu. Oczywiście,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9465

Wydanie: 9465

Spis treści
Zamów abonament