Preferencje w VAT nie mogą być uzależnione od daty przydatności
Kryterium różnicowania produktów spożywczych z tej samej grupy towarowej, dotyczące kwestii innych niż ich skład, narusza zasadę równej konkurencji
Tak orzekł NSA w wyroku z 28 stycznia 2013 r. (I FSK 697/12).
Spółka jest producentem artykułów spożywczych – biszkoptów, muffinek etc., których data minimalnej trwałości lub termin przydatności do spożycia przekracza 14 lub 45 dni. W związku z prowadzoną sprzedażą produktów spółka zwróciła się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej.
Spytała, czy może stosować przy dostawie tych towarów stawkę preferencyjną 8 proc. Zdaniem spółki taka możliwość wynika z prawa unijnego. Organ podatkowy wskazał polskie przepisy mające zastosowanie w sprawie i uznał stanowisko podatnika za nieprawidłowe. Zaznaczył, że państwa członkowskie mają możliwość selektywnego stosowania stawki obniżonej w stosunku do świeżych wyrobów spożywczych.
W opinii organu Polska miała prawo ograniczyć preferencje do wyrobów wyszczególnionych w pozycji 10.71.12 PKWiU, a także dodatkowo zawęzić jej stosowanie w ramach tego grupowania do produktów o określonej dacie trwałości bądź terminie przydatności.
Podatnik nie zgodził się ze stanowiskiem organu i w skardze do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta