Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak liczyć termin przedawnienia dla odsetek od zwrotów VAT

18 lutego 2013 | Prawo i praktyka

Tylko do końca 2015 roku zagraniczne firmy mogą się ubiegać o należności wynikające z decyzji wydanych w latach 2008–2010

Wprowadzenie procedury zwrotu VAT miało zagwarantować podatnikom tego podatku jego neutralność. Neutralność ta rozumiana jest jako całkowite zwolnienie przedsiębiorcy (zarówno polskiego, jak i zagranicznego) od obciążeń z tytułu zapłaconego podatku w toku prowadzonej działalności gospodarczej.

W stosunku do podmiotów zagranicznych zasada neutralności VAT jest realizowana poprzez zwrot podatku zapłaconego przy nabyciu towarów lub usług wykorzystywanych do prowadzonej działalności gospodarczej w państwie innym niż to, w którym poniesiono wydatek.

Spółki zagraniczne, które dokonywały zakupów w Polsce i występowały do polskiego urzędu skarbowego z wnioskami o zwrot VAT, mogą ubiegać się o wypłatę należnych odsetek, jeżeli nie uzyskały zwrotu w terminie.

Opieszałość właściwego w tych sprawach Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście była niekiedy tak duża, że rekordziści czekali na zwrot podatku nawet po kilka lat, podczas gdy termin na zwrot wynosi sześć miesięcy. Przedsiębiorcy ci mogą liczyć nawet na 12 do 14 proc. odsetek za każdy kolejny rok zwłoki.

Bez walki raczej trudno

Mimo, że orzecznictwo sądów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9465

Wydanie: 9465

Spis treści
Zamów abonament