Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zadaniowy czas pracy nie wyklucza ekstrazapłaty

18 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Tomasz Poznański

Szef powinien tak określić podwładnemu rozmiar czynności wynikających z rodzaju jego profesji i stanowiska, aby ich wykonanie było możliwe w normalnych godzinach zajęć

- Pracuję w biurze rachunkowym i w umowie o pracę wskazano, że mam zadaniowy czas pracy. W rzeczywistości w każdym tygodniu pracuję średnio po 50 godzin. Czy szef powinien zapłacić mi za nadgodziny? – pyta czytelniczka.

Tak. W takiej sytuacji pracownikowi przysługuje zapłata za czas pracy przekraczający wymiar czasu pracy. Szef nie może zasłaniać się zadaniowym czasem pracy, jeśli ten jest wyższy, niż ustalone normy, a zadań nie da się wykonać w czasie podstawowym.

Moc przepisów

W myśl art. 140 k.p. w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy wolno stosować system zadaniowego czasu pracy. Po porozumieniu z pracownikiem pracodawca ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z art. 129 k.p. Zgodnie z tym przepisem czas pracy nie może przekraczać ośmiu godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy.

Art. 29 k.p. nakazuje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9465

Wydanie: 9465

Spis treści
Zamów abonament