Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozliczenia i wypłaty nie wolno odkładać na później

18 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Aleksander Kuźniar
Aleksander Kuźniar
źródło: Rzeczpospolita
Aleksander Kuźniar
Harmonogram 1
źródło: Rzeczpospolita
Harmonogram 1
Harmonogram 2
źródło: Rzeczpospolita
Harmonogram 2
Harmonogram 3
źródło: Rzeczpospolita
Harmonogram 3

Modyfikacja systemu czasu pracy w granicach okresu rozliczeniowego może go istotnie skrócić lub wydłużyć. W tym pierwszym przypadku trzeba się pospieszyć z rekompensatą nadpracowanych godzin

Obowiązujące przepisy kodeksu pracy dają pracodawcy możliwość wyboru spośród różnych systemów czasu pracy. W zależności od specyfiki wykonywania pracy u danego pracodawcy, tj. m.in. konieczności realizacji zadań przez całą dobę, przez wszystkie dni tygodnia, czy tylko w weekendy, wybór optymalnego systemu czasu pracy ma znaczenie nie tylko organizacyjne, ale również ekonomiczne dla pracodawcy.

Właściwa decyzja pozwala firmie nie tylko uniknąć naruszeń przepisów o czasie pracy, ale również zapobiega konieczności wykonywania przez pracowników pracy w godzinach nadliczbowych (co oczywiście najczęściej wiąże się z obowiązkową wypłatą przez pracodawcę odpowiednich dodatków do wynagrodzenia z tytułu tej pracy).

Nie ma jednego uniwersalnego systemu czasu pracy, który byłby najkorzystniejszy w każdej sytuacji. Dlatego każdy pracodawca, w zależności od potrzeb kadrowych i konieczności zapewnienia obsługi pracowniczej zakładu w określonych godzinach oraz dniach tygodnia, musi zdecydować o wyborze systemu czasu pracy najkorzystniejszego pod względem prawnym i ekonomicznym.

Ta decyzja jest niezwykle ważna, aby nie tylko ułatwić sposób organizowania pracy w zakładzie, ale i unikać popełniania wykroczeń z zakresu czasu pracy przeciwko prawom pracowniczym.

Dobry wybór = lepsza organizacja

W przepisach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9465

Wydanie: 9465

Spis treści
Zamów abonament