Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Duże zużycie węgla powoduje zwolnienie z akcyzy

18 lutego 2013 | Prawo i praktyka | Piotr Paszek

Możliwość niepłacenia przez zakłady energochłonne akcyzy od wyrobów węglowych wymaga corocznego sprawdzania, jaki był poziom udziału ich zakupu w wartości produkcji sprzedanej

Przepisy ustawy o podatku akcyzowym przewidują możliwość skorzystania ze zwolnienia z akcyzy dla wyrobów węglowych zużywanych przez zakłady energochłonne. Zwolnienie to wymaga corocznego sprawdzania czy dany podmiot jest w istocie zakładem energochłonnym. W celu ustalenia możliwości skorzystania ze zwolnienia z akcyzy dla zakładów energochłonnych w 2013 r. należy zbadać udział zakupu wyrobów węglowych w wartości produkcji sprzedanej za rok 2012.

Do wytwarzania ciepła

Na podstawie art. 31 a ust. 2 pkt 8 ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym, zwolnieniu od akcyzy podlega zużycie wyrobów węglowych przez zakłady energochłonne do celów opałowych.

Ustawa o podatku akcyzowym nie zawiera definicji celów opałowych. W tej sytuacji należy odwołać się do wykładni językowej tego sformułowania. Według Słownika Języka Polskiego PWN (wydanie internetowe), opał to „to, czym się ogrzewa pomieszczenie, czym pali się w piecu, w kuchni itp ". Zatem, jako cel opałowy należy uznać zużycie wyrobu nadającego się do palenia (wyrobem takim jest bez wątpienia węgiel) w taki sposób, aby uzyskać ciepło, temperaturę. Zużycie węgla na cele opałowe wystąpi w szczególności w przypadku użycia go do wytwarzania ciepła (w przypadku spalenia) w kotłowni.

Zdefiniowanie pojęć

Definicja zakładu energochłonnego została...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9465

Wydanie: 9465

Spis treści
Zamów abonament