Kiedy korygować odliczony podatek przy sprzedaży nieruchomości
Dostawa budynków nie korzysta ze zwolnienia, gdy jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Transakcja w okresie dwóch lat od tego momentu także wymaga zastosowania stawki podstawowej
- Firma Alfa nabyła w 2009 r. budynek magazynowy wraz z prawem własności gruntu za cenę netto 700 000 zł ( VAT: 154 000 zł), w tym wartość netto gruntu: 100 000 zł (VAT: 22 000 zł). Podatek naliczony został odliczony w całości. Alfa kupiła budynek magazynowy od Beta (podatnik VAT czynny), która wybudowała go w 2009 r. Budynek magazynowy oraz grunt, na którym jest on posadowiony, Alfa wprowadziła do ewidencji środków trwałych w 2009 r.
Przedmiotowy budynek magazynu nie był modernizowany ani remontowany przez firmę Alfa. Alfa jest czynnym podatnikiem VAT (składa deklaracje VAT-7). Obecnie firma Alfa przymierza się do sprzedaży tego budynku. Czy do tej transakcji firma Alfa może zastosować zwolnienie? Jeżeli tak, to czy zachowa prawo do odliczenia podatku naliczonego? – pyta czytelnik.
Do korekty odliczonego podatku naliczonego są zobowiązani przede wszystkim podatnicy, którym przysługiwało prawo do proporcjonalnego odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 90 ust. 2 i następnych ustawy o VAT.
Jednak nie tylko ci podatnicy mogą być zobowiązani do korekty odliczonego podatku naliczonego. Z obowiązkiem tym muszą się również liczyć ci z nich, którzy dokonują zmiany przeznaczenia towaru lub usługi.
Jak wskazał NSA w wyroku z 17 grudnia 2009 r. (I FSK 1679/08), konstrukcja art. 90 i art. 91 ustawy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta