LOT trudno będzie szybko sprzedać
W określaniu precyzyjnej daty prywatyzacji przewożnika byłbym bardziej powściągliwy niż nowy prezes LOT – mówi minister Skarbu Państwa w rozmowie z Danutą Walewską i Pawłem Czuryło.
Jak pan potraktował wypowiedź premiera Tuska, że pana przyszłość w tym rządzie zależy od przyszłości LOT? Nominacja Sebastiana Mikosza na prezesa rozwiązuje sprawę?
Mikołaj Budzanowski: Przyjmuję to z pokorą, jako minister skarbu odpowiadam za los tej spółki. Wiem, że muszę dać z siebie wszystko, ale nie boję się podejmowania trudnych zadań.
Prezes LOT przedstawił już zarysy swojego planu. Widać, że nie zamierza masowo kasować połączeń, a na trasach atlantyckich nawet je dodaje. Zwolnionych w pierwszym etapie ma być ponad 500 osób. Czy takie plany są zgodne z tym, co pana zespół przygotował dla LOT?
Postawiłem przed prezesem jasny cel – doprowadzenie spółki do rentowności. I te założenia zarząd realizuje. Narzędziem do osiągnięcia tego celu jest stworzenie takiej siatki połączeń LOT, która sprawi, że każda z obsługiwanych przez LOT tras będzie dochodowa. Ta zmiana niesie ze sobą zwolnienia zarówno wśród załóg, jak i administracji. Osobiście zobowiązałem zarząd do raportowania mi postępów prac.
Wróćmy jeszcze do wyboru prezesa. Czy może pan wytłumaczyć, jak to jest, że na liście pięciu kandydatów na prezesa LOT nagle po posiedzeniu rady nadzorczej pojawił się szósty? W ogóle po co rada, skoro wygrywa kandydat podany jej przez ministra skarbu? Widać, że to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta