Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na co uważać przy konsolidacji

18 lutego 2013 | Ekspert księgowego | Ireneusz Czapski
TABELA NIEPRAWIDŁOWE ZASTOSOWANIE PROCEDUR KONSOLIDACYJNYCH
źródło: Rzeczpospolita
TABELA NIEPRAWIDŁOWE ZASTOSOWANIE PROCEDUR KONSOLIDACYJNYCH

Ocena posiadania kontroli nad daną spółką poprzez uwzględnienie tylko praw głosu w organach stanowiących może być błędem. Przepisy wyraźnie definiują też inne przesłanki

Sporządzenie skonsolidowanego sprawozdania finansowego jest procesem trudniejszym i o wiele bardziej pracochłonnym niż przygotowanie sprawozdania jednostkowego. Dodatkowo należy zauważyć, że procedury i przepisy dotyczące konsolidacji funkcjonują w Polsce stosunkowo krótko w porównaniu z Wielką Brytanią, Francją czy Niemcami.

Nadal sprawozdanie skonsolidowane jest jedynie dodatkowym sprawozdaniem, a ocena rezultatów finansowych jest dokonywana na podstawie danych jednostkowych. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych grup kapitałowych, nienotowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych, które zostały zobligowane przez przepisy do przygotowania sprawozdania skonsolidowanego.

Z tych powodów zdarza się, że osoby odpowiedzialne za przygotowanie sprawozdania skonsolidowanego popełniają błędy. Ze względu na specyfikę sprawozdania skonsolidowanego pomyłki popełniane w nim różnią się, co do zasady, od tych, które spotykane są w sprawozdaniach jednostkowych. Oczywiście sprawozdanie skonsolidowane samo w sobie może zawierać także nieprawidłowości wynikające już ze sprawozdań jednostkowych. To dlatego, że są one częścią konsolidacji.

Można zaprezentować następującą systematykę błędów popełnianych w konsolidacji:

- niewłaściwe rozpoznanie zakresu grupy kapitałowej,

- nieprawidłowe zastosowanie procedur konsolidacyjnych,

- niewłaściwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9465

Wydanie: 9465

Spis treści
Zamów abonament