Błędy we wzorcach umów stosowanych przez deweloperów
Odmawianie prawa do odstąpienia od umowy, kiedy zmieniają się jej istotne warunki, np. cena mieszkania, to najczęściej kwestionowana przez urząd antymonopolowy praktyka przedsiębiorców
Zakup mieszkania lub innej nieruchomości to jedna z najpoważniejszych decyzji, jaką może podejmować konsument. Bardzo często wiąże się przecież z potrzebą wyłożenia na stół wszystkich oszczędności, a niejednokrotnie z zaciągnięciem dodatkowo na wiele lat kredytu. Znaczna część umów związanych z zakupem mieszkań, a podpisywanych z deweloperami, spółdzielniami lub towarzystwami budownictwa mieszkaniowego, opiera się na gotowych wzorcach umów.
To oznacza, że tylko niektóre elementy podlegają rzeczywistym negocjacjom, a konsument ma niewielki realny wpływ na brzmienie poszczególnych zapisów. Stąd tak ważna jest kontrola wzorców umów i regulaminów sprzedaży stosowanych przez przedsiębiorców. A wszystko po to, aby konsument, podpisując tak ważny dla siebie kontrakt, był w jak największym stopniu chroniony.
I aby przedsiębiorcy, profesjonaliści nie mogli wykorzystywać swojej przewagi. Kontroli takich dokonuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Efektem zeszłorocznych kontroli było wydanie 22 decyzji stwierdzających nieprawidłowości we wzorcach umownych przedsiębiorców oferujących konsumentom nowe mieszkania.
Obowiązuje wszystkich
Na początku warto zaznaczyć, że obowiązek sporządzania właściwych wzorców umów, czyli takich, które odpowiadają wytycznym zawartym w kodeksie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta