Czy kary umowne mogą pomniejszyć daninę
Nie wszystkie wydatki mogą być zakwalifikowane do kosztów. Kluczową sprawą jest ich związek z działalnością biznesową
Z punktu widzenia prawa podatkowego problematyka kary umownej jest wieloaspektowa. Skupimy się w tym artykule na stronie kosztowej jako wydającej się budzić większe wątpliwości po stronie podatników.
Biorąc pod uwagę, że kara umowna oraz odszkodowanie są formą sankcji dla podatników za niezgodne z umową lub niewłaściwe postępowanie wobec swoich kontrahentów, zasadność zaliczenia takich wydatków do kosztów podatkowych często budzi wątpliwości podatników z założenia obawiających się, że organy podatkowe nie będą pozwalać na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nierzetelną realizacją postanowień umownych.
Wyjątki od zasady
Generalnie, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wskazanych w ustawie CIT jako kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodu. Do takich ustawa zalicza kary umowne z tytułu:
- wad dostarczonych towarów,
- wad wykonanych robót i usług,
- zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad,
- zwłoki w usunięciu wad towarów,
- zwłoki w usunięciu wad wykonanych robót i usług.
Wszystkie wyżej wymienione kary umowne wiążą się z wadami oraz z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta