Dobry sposób na dokapitalizowanie
Obligacje mogą być alternatywą dla pożyczek i kredytów. Skorzystanie z nich możliwe jest tylko przez określone podmioty i wymaga dopełnienia odpowiednich procedur, nieprzestrzeganie tych zasad grozi m.in. grzywną do 5 mln zł
Jednym z najważniejszych czynników prowadzenia udanego biznesu jest posiadanie odpowiedniego kapitału.
Nie oznacza to oczywiście, że firma czy przedsiębiorca musi dysponować odpowiednią ilością gotówki, którą będzie można przeznaczyć na inwestycję. Kapitał taki można bowiem pozyskać z zewnątrz. Najczęściej przedsiębiorcy w tym celu zaciągają pożyczki czy kredyty. Inną formą pozyskania kapitału może być emisja obligacji.
Nie każdy ma prawo złożyć ofertę
Obligacje są papierami wartościowymi emitowanymi w serii. Emitent, a więc podmiot, który wypuszcza obligacje na rynek, stwierdza, że jest dłużnikiem obligatariusza, a więc osoby, która je nabyła, i zobowiązuje się wobec niej do spełnienia określonego świadczenia, np. wypłaty po jakimś czasie środków pieniężnych powiększonych o wysokość oprocentowania.
W przeciwieństwie do akcji obligacje nie dają posiadaczowi żadnych uprawnień względem emitenta, jak np. współwłasność, dywidenda czy też uczestnictwo w walnych zgromadzeniach. Od pożyczek czy kredytów emisja obligacji różni się m.in. tym, że polega na przekazaniu kapitału spółce bezpośrednio przez inwestorów – bez udziału banku.
Zgodnie z ustawą o obligacjach papiery te mogą być emitowane m.in. przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą, posiadające osobowość prawną, a także spółki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta