Na co uważać kupując zagraniczną usługę
Podatek u źródła powinien być pobierany nie tylko od wypłacanych kontrahentom z innych krajów odsetek i należności licencyjnych. Otwarty katalog świadczeń niematerialnych, które także mu podlegają, może powodować konflikty z fiskusem
Dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą jest oczywiste, że otrzymane płatności za dokonane dostawy lub wykonane usługi powodują, że należy zapłacić podatek dochodowy. Pominąwszy bowiem podatników zwolnionych lub sytuacje szczególne, otrzymane przychody są zawsze obciążone podatkiem.
Często umyka jednak uwadze to, że również wypłacane przez podatnika kwoty mogą powodować powstanie po jego stronie pewnych obowiązków podatkowych. Chodzi o sytuacje, w których polski nabywca płaci za granicę kwoty obciążone w Polsce tzw. podatkiem u źródła (withholding tax). W sensie technicznym podatnikiem jest podmiot otrzymujący płatność, podczas gdy polska spółka wypłacająca należność jest jedynie płatnikiem pobierającym podatek (poprzez odpowiednie pomniejszenie wypłacanej za granicę kwoty).
Jednak skutek praktyczny jest ten sam – do polskiego podmiotu, który nie uiścił daniny w odpowiednim czasie i we właściwej kwocie do urzędu skarbowego, mogą zgłosić się inspektorzy podatkowi i nakazać zapłatę podatku.
Klasycznymi przypadkami, w których podatek u źródła co do zasady powinien być w Polsce pobierany, są wypłacane za granicę odsetki, należności licencyjne i dywidendy. Te trzy rodzaje świadczeń są jednak dobrze znane i zwykle podatnicy pamiętają o konieczności pobrania podatku u źródła w ich przypadku. Dodatkowo, zarówno...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta